E-apmācību dizains

E-apmācību kontekstā ‘dizains’ var nozīmēt grafisko dizainu vai arī mācību dizainu (instructional design), un abi ir vienlīdz svarīgi, lai e-apmācību projekts būtu izdevies.

Ja e-apmācību kursam ir labs grafiskais dizains, tad uz to ir patīkami skatīties, taču tas nenozīmē, ka pietiek tikai ar glītām ilustrācijām un ikonām. Ir ļoti svarīgi padomāt arī par izvietojumu, krāsu izvēli, burtveidolu un daudzām citām lietām, kas ietekmē lasāmību un uztveri.

Tātad, laba e-apmācību dizaina atslēga ir līdzsvars starp skaistumu un lietojamību. Mācību kursa izskatam nebūs nekādas nozīmes, ja lietotājs nesapratīs, kā pārslēgties no viena satura bloka uz citu. Līdzīgi, pat visinteresantākais saturs nepiesaistīs audzēkņu uzmanību, ja tas tiks pasniegts nepievilcīgā formātā.

Ir nepieciešama veiksmīga mijiedarbība starp grafisko dizainu un mācību dizainu – saturam jābūt izkārtotam veidā, kas veicina izpratni un zināšanu apguvi.

Labs dizains

Kas ir labs dizains? Nav vienas pareizās atbildes uz šo jautājumu, taču ir svarīgi aspekti, kurus vajadzētu ņemt vērā.

Jauninājumi vai vispārpieņemti noteikumi?

Daļa cilvēku uzskata, ka kaut ko izcilu var radīt tikai ieviešot jauninājumus. Tomēr vispārpieņemti dizaina modeļi nepastāv bez iemesla – tie ir pārbaudīti un tie darbojas. Iztēlojieties sevi mācību satura lietotāju vietā – viņi ikdienā pavada daudz laika dažādās mājaslapās un lietotnēs, tāpēc ir pieraduši pie noteiktiem objektu izkārtojumiem. Balstoties uz iepriekšējām lietošanas pieredzēm, jūs varat cilvēkiem palīdzēt, savukārt, jauninājumi var radīt lieku apjukumu. Tātad, ja tiek nolemts rīkoties pretēji vispārpieņemtajam, jābūt ļoti labam pamatojumam.

Problēmu risināšana un komunikācija

Dizainam vienmēr jābūt mērķtiecīgam. Visām izvēlēm ir jābūt saskaņā ar e-apmācību kursa mērķi – iedvesmot, informēt, mainīt uzvedības u.c. Labs dizains nodrošina efektīvu komunikāciju ar lietotāju.

Sajūsma

Funkcionalitāte un lietojamība ir ļoti svarīga, taču dizainam ir jārada arī prieks un sajūsma. Skaists un moderns dizains liek cilvēkiem justies labi, it sevišķi, ja tas ir jēgpilns un meklē sasaisti ar mērķauditoriju.

Dizaina principi

Kaut arī labam dizainam ir vairākas sastāvdaļas, pastāv daži pamatprincipi, kas palīdzēs izveidot kvalitatīvu e-apmācību kursu.

Tipogrāfija

Teksts nenoliedzami ir ārkārtīgi nozīmīgs informācijas medijs, ko mēs uztveram ar tipogrāfijas palīdzību. Tipogrāfija ir gan estētiska, gan funkcionāla. Lietotāja interfeiss (virsraksti, apakšvirsraksti, pogas u.t.t.) var izsaukt rīcību, kā arī vadīt un palīdzēt lietotājam iziet kursu.

No estētikas skatpunkta burtveidoliem ir liela nozīme zīmola izveidē un zīmola unikālo īpašību izcelšanā.

Izvēloties burtveidolu e-apmācību kursam, paturiet prātā – kas par daudz, tas par skādi. Pilnīgi pietiks, ja izmantosies vienu vai divus burtveidolus dažādos stilos.

Krāsas

Krāsas ir ļoti efektīvs saziņas rīks, taču tās ir ļoti daudzšķautņainas. Jāapsver kontrasts, lasāmība, uztvere un daudzi citi faktori. Ja neesat pieredzējis dizainers, varat iepazīties ar krāsu teorijas pamatiem, lai labāk izprastu veiksmīgu krāsas pielietojumu. 

Ikonas

Informācija bieži tiek strukturēta kā saraksts. Lai saraksts piesaistītu mūsu uzmanību, ir ieteicams to papildināt ar vizuāliem elementiem. Šim nolūkam var noderēt ikonas. Apdomīgi pielietotas ikonas var mudināt lietotāju rīkoties atbilstoši iecerei. Labas ikonas ir kā universāla valoda, kas skaidri un bez pārpratumiem nodod informāciju jebkuram cilvēkam.

Līdzsvars un izkārtojums

Līdzsvars nozīmē vienlīdzīgu vizuālā svara sadali. To ietekmē tādi elementi kā krāsa, izmērs, daudzums, tukšie laukumi. Digitālajā dizainā līdzsvaru visbiežāk rada ar lapas izkārtojuma palīdzību.

Hierarhija

Hierarhija palīdz lietotājam saprast, kuri objekti ir paši svarīgākie. Nozīmīgākos objektus var izcelt, padarot tos lielākus, izteiksmīgākus u.tml.