Ar vārdu ‘izglītība’ kādreiz sapratām sēdēšanu klases solā, klausoties skolotājā un veicot pierakstus. Tomēr pēdējās desmitgadēs izglītības process ir strauji izmainījies, pateicoties internetam un tā bezgalīgajām iespējām.

Aizvien lielāks skaits uzņēmumu un izglītības iestāžu savām apmācību vajadzībām izvēlas tieši e-apmācību risinājumus.
Šī raksta mērķis ir jūs īsi iepazīstināt ar e-apmācību industriju un tās pienesumu izglītības nozarei.

Ievads

E-apmācības mūsdienu izpratnē sāka veidoties 1960. gadā, kad inženieris un dartorzinātnieks Donalds Blicers radīja pirmo datorsistēmas mācību programmu PLATO.

Tālāko tiešsaistes apmācību attīstību veicināja gan personālo datoru plašāks pielietojums, gan globālā tīmekļa (WWW) izgudrošana (to 1989. gadā paveica britu zinātnieks Tims Bērnerss-Lī). Svarīgi pagrieziena punkti bija pirmās tiešsaistes augstskolas (CompuHigh 1994. gadā) un universitātes (Jones International University 1999. gadā) dibināšana.

Mūsdienās e-apmācību programmas ir pieejamas lielā daļā koledžu un universitāšu, un arī uzņēmumu skaits, kas izvēlas sniegt apmācības tiešsaistē, strauji aug.

Kas tas ir?

Kaut arī liela daļa cilvēku ir dzirdējuši terminu ‘e-apmācības’, izpratne par tā nozīmi mēdz krasi atšķirties.

Brīvība mācīties

E-apmācības nozīmē izglītību, kas ir pieejama visiem, kam tā nepieciešama, neatkarīgi no viņu atrašanās vietas vai dienas grafika. Lai piekļūtu izglītojošam saturam, studentam vai darbiniekam nepieciešams tikai interneta pieslēgums un dators. Vienkāršākam saturam pietiek arī ar mobilo telefonu.

Tātad, cilvēka atrašanās vieta vairs neietekmē zināšanu apguvi. Apmācības ir pieejamas, kad un kur tās ir nepieciešamas.

Kompleksi mācību risinājumi

Kādreiz tika uzskatīts, ka e-apmācībām pietiek ar augšuplādētu PowerPoint prezentāciju vai PDF dokumentu, kas ir pieejams interneta vidē. Mūsdienu izpratnē e-apmācības sevī ietver daudz vairāk.

Individuāli izstrādāts e-apmācību kurss ir komplekss risinājums, kura mērķis ir aktīvi iesaistīt audzēkņus izglītības procesā. Tas nozīmē, ka audzēknis nevis vienkārši pāršķir neskaitāmas teksta lapas, bet gan mijiedarbojas ar saturu, izvēloties tēmas, sniedzot atgriezenisko saiti un tamlīdzīgi.

Savukārt, e-apmācību pakalpojuma sniedzējs var sekot līdzi apmācāmo dalībai, progresam un panākumiem. Šīs iespējas parasti nodrošina LMS (Learning Management System).

Ieguvumi

Lai arī sākt veidot e-apmācības prasa zināmu laiku un pūles, tas ir ieguldījums, kas noteikti atmaksāsies. Neatkarīgi no tā, vai esat pasniedzējs vai uzņēmuma apmācību speciālists, e-apmācības var padarīt jūsu darbu daudz vieglāku.

Piesaiste

Multimediju, simulāciju un spēles elementu pielietojums jums ļaus radīt kursus, kas efektīvāk pasniedz informāciju, kā arī padara mācību procesu saistošāku un interesantāku.

Attālināta piekļuve

Attālinātais darbs ļauj uzņēmumiem nolīgt izcilus profesionāļus, neatkarīgi no viņu dzīvesvietas. E-apmācības atbalsta multinacionālus uzņēmumus, jo darbiniekiem tiek dota iespēja saņemt visas nepieciešamās apmācības no mājām.

Mācības pēc pieprasījuma

Pasaule mums apkārt mainās ļoti strauji, tāpēc jāmainās arī mūsu mācību pieejai. Sēdēšana garos semināros un apmācību sesijās sarausta mūsu ikdienu, taču tas ne vienmēr ir nepieciešams. E-apmācības var piedāvāt īsus mācību moduļus, kuriem var piekļūt tieši tad, kad tie ir vajadzīgi.

Piekļūstamība

Digitālā izglītība paver jaunas iespējas cilvēkiem ar invaliditāti. E-apmācību saturu var pielāgot dažādiem rīkiem, kas atvieglo mācīšanos – ekrāna lasītājiem, klaviatūras navigācijai u.c.

Izmaksas

Ir vairāki veidi, kā e-apmācības var ietaupīt jūsu laiku un līdzekļus:

  • Ja apmācības nenotiek klātienē, nav nepieciešams maksāt par ceļošanu, izmitināšanu un telpu īri.
  • Darbiniekiem nav jāatstāj sava darba vieta, lai apmeklētu apmācības. Līdz ar to, mācības tiešsaistē ietaupa laiku un atstāj mazāku iespaidu uz ikdienas darba gaitām.
  • Digitālās apmācības ievērojami samazina drukas izmaksas.

 

Tehniskie aspekti

Kā īsti notiek e-apmācību kursu izveide? Šeit piedāvājam vienkāršu pārskatu par trīs e-apmācību izstrādes posmiem.

Plānošana

Viss sākas ar ideju. Jums jāizprot, kādas ir apmācāmo vajadzības un kā varat viņiem palīdzēt. Tad varat sākt plānot kursa uzbūvi, sākot ar vispārēju uzmetumu un beidzot ar detalizētu scenāriju, uz kura balstīsies kursa izstrāde.

Izstrāde

E-apmācību kursus visbiežāk būvē, izmantojot autorēšanas programmu (authoring tool). Galvenais iemesls, kāpēc tiek izmantotas šīs programmas, ir izmaksu samazināšana – kaut arī ir jāmaksā par programmas iegādi, nebūs nepieciešams katru apmācību kursu būvēt no nulles. Autorēšanas programmas šo procesu padara daudz vieglāku un efektīvāku, tādējādi ietaupot gan laiku, gan naudu.

Publicēšana

Kad kurss ir pabeigts, to nepieciešams nogādāt mērķauditorijai. Visbiežāk šim nolūkam izmanto LMS (Learning Management System). LMS ir tiešsaistes platforma, kurā varat augšuplādēt savu e-apmācību saturu un padarīt to pieejamu citiem. Jūs varat arī saņemt informāciju par dalībnieku progresu u.c. rādītājiem.

Ja jūs apsverat e-apmācību izveidi, spiediet šeit, lai uzzinātu, kā varam jums palīdzēt.